Home Články FM Josef Kratochvíl vítězem polofinále MČR juniorů!

FM Josef Kratochvíl vítězem polofinále MČR juniorů!

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší

Velkého úspěchu dosáhl Pepa Kratochvíl v Přibyslavi, kde sehrál dva turnaje – rapid turnaj, který je zařazen do seriálů Grand Prix a dalším, klíčovým turnajem, bylo Polofinále juniorů Přibyslav 2011. V celém článku se dozvíte, jak se Pepovi dařilo.

Rapid turnaj

Samotné polofinále sice začínalo v neděli 13. 11., ale já už jsem do Přibyslavi jel v sobotu na turnaj v rapidu, který byl zahrnut do Grand Prix, jako druhý turnaj. Turnaj byl silný, hrali 4 titulovaní hráči GM Velička, IM Bernášek, IM Neuman, IM Vesselovsky, já jsem byl 6. nasazený. První dvě kola jsem vyhrával celkem lehce. Třetí kolo ovšem prohraji bílými strašně rychle :-(. Poté jsem ovšem vyhrál 3 partie za sebou. A hrál jsem na druhém stole s GM Veličkou, v rovné koncovce jsem udělal strašnou hrubku a prohrál jsem. V osmém kole se snažím vyhrát, ale partie končí remízou. V poslední kole jsem porazil Filipa Valu a končím na dobrém 7. místě.

Výsledky rapid turnaje.

Polofinále

V Přibyslavi jsem už zůstal, protože Gordic v neděli hrál v Grygově, a tak bych se nestihl vrátit, proto jsem nehrál. V samotném turnaji jsem byl 4. nasazený a můj cíl byl postoupit do finále (postupovali první 3 z kategorii H18 a H20). V minulých letech se mi na polofinále nikdy nedařily první kola. Chtěl jsem to zlomit a to se povedlo. V prvním kole jsem hrál černými s Markem Jurčou. Vyhrál jsem překvapivě brzy a to v 18. tahu, když jsem dal Se1+! A soupeř se hned vzdal. Večer jsme hráli deskovou hru Agricolu (dost oblíbená hra u šachistů, hra bez náhody) s Dejfem Kaňovským, Lukášem Fuskem a Tondou Seidlem. Zcela suverénně vyhrál Dejf a já suverénně skončil poslední. V druhém kole jsem hrál s Matějem Svobodou, se kterým jsem hrál před dvěmi lety ve Starém Městě. Zvolil jsem opět tu samou variantu, ale vylepšil jsem ji. Což hodně pomohlo a já bez problému vyhrál. Večer jsme opět hráli Agricolu, ale tentokrát s Dejfem a Petrem Čižinským. První hru jsem vyhrál o bod před Dejfem, Petr měl jen o tři míň. Nahráli jsme hodně bodů. A rozhodli jsem se, že dáme ještě jednu hru, pořadí i body (víceméně) byly stejné :-). To byl poslední večer s Agricolou, protože Dejf odlétal další den do Brazílie na MS jako šéftrenér. Jsem se v jednu ráno rychle připravoval na další kolo. Ve třetím kole jsem hrál černými s Jirkou Musilem (před měsíce jsem s ním byl prohraný ve 2. lize). Benoni se mi nechtělo opakovat, tak jsem zahrál 1.d4 g6 2. c4 Sg7 3.Jc3 c5 4. d5 Sxc3!? 5. bxc3 f5 a tvořilo se. Poté jsem získal pěšce a převahu jsem uplatnil. V odpoledním čtvrtém kole jsem hrál bílými s Honzou Mikešem. Rozehráli jsme jednu z variant sicilské. Ale poté Honza začal dělat zvláštní tahy jako g6, Je8-Jc7 v partii nezahrál ani b5. A jeho král skončil na e5, když dostával mat nebo ztrácel dámu. Vydařené dvojkolo v třebíčském dresu. Ve středu ráno jsem musel jet do Brna do školy, vstával jsem proto už v 7:00. Cesta byla v pohodě, ve škole jsem se dozvěděl že jsem matiku napsal a mohl jsem jet zpět do Přibyslavi. Na pokoj jsem se dostal ve 14:00 (kolo začínalo v 15:00). Na přípravu nebyl čas. A k partii jsem šel sním, že když Tomáš Kraus nabídne remis tak ji vezmu. Rozehráli jsme draka s g3 (měl jsem překvapivě černé, variantu hraji spíš bílými). Žádná nabídka remis nepadla, tak jsem ho pěkně přehrál, ale vyhrával jsem vyhranou partii velmi dlouho až jako poslední v sále. Další den bylo na řadě další dvojkolo, měl jsme půl bodu náskok, tak jsem nabídl Tadeáši Baláčkovi ve 4. tahu remis, která byla akceptována. O partii v sedmém kole bych raději nepsal. Hrál jsem bílými s Adamem Gabrielem a v 10. tahu jsem stál hůř. Partii jsem nezvládl a když jsem se chtěl vzdát udělal Adam neuvěřitelnou hrubku a já dal dvoutahový mat! Večer mi říkal, že mu Rybka ukazovala +7!! Poté to "haluzácké" výhře jsem byl blízko vítězství v turnaji. Další den se hrál Pribináček (turnaj dětí do 18 let). Slíbil jsem, že pomůžu při organizaci, nakonec jsem dělal i rozhodčího. Turnaj se protáhl, protože se naskytla chyba ve SwissManageru. Turnaj vyhrál Petr Walek z Třebíče, který hraje za Náměšť nad Oslavou a v Caisse hostuje a druhý skončil můj bratr Víťa, který rovněž hostuje za Caissu. Odpolední kolo se hrálo až od 16:00. Já hrál černými proti Martinovi Konvičkovi. Překvapení turnaje byl až 66. nasazený a měl 5,5/7. V partii jsem nestál moc dobře, tak jsem raději nabídl remis, která naštěstí byla přijata. V posledním kolem jsem hrál bílými s Tomášem Pechou, který aby postoupil, musel vyhrát, takže mou nabídku remízy odmítl. Ale poté jí sám nabídl, protože už stál hůř. Já jsem tou remízou vyhrál turnaj. S turnajem jsem byl naprosto spokojen.

Výsledky Polofinále juniorů Přibyslav 2011.

Aktualizováno Pátek, 25 Listopad 2011 11:04

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.