Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Viktorka on the Tour...

Viktorka on the Tour...

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 

Léto bývá někdy v novinářské branži nazýváno okurkovou sezónou, nicméně totéž se nedá říci o branži šachové. Nehrají se soutěže družstev a hráči tak mají možnost se rozjet na spousty velkých či malých turnajů, které pořadatelé nabízejí. Letos jsme se pořadateli FIDE Openu, který byl zároveň hrán jako přebor kraje Vysočina, stali i my. Pravidelný návštěvník našeho webu by tedy očekával, že se dozví informace, jak se našim členům tu či onde na turnaji dařilo, jak probíhal turnaj v Třebíči a jak v něm uspěli naši hráči, ovšem na našem úvodní stránce webu je stále první aktualitou turnaj v Pelhřimově, který se hrál 11. června.

Nezbývá tedy, než abyste se spokojili s článkem, jak si na turnajích koncem školního roku a v polovině prázdnin vedla nejmladší členka oddílu.

Mezinárodní šachový tábor mládeže V4 Liptov 2016 23. - 26. 6.

Prvním z turnajů, kterých se Viktorka zúčastnila byl mezinárodní FIDE Open pro mládež ve věku do 13 roků, který se hrál v Liptovském Mikuláši v hotelu Tatralandia v těsné blízkosti stejnojmenného aquaparku s termální vodou. Z loňského ročníku turnaje měla Viktorka nasazenou laťku poměrně vysoko, neboť přivezla pohár za třetí místo v kategorii dívek, ale letošní startovní listina čítala 49 účastníků, z nichž bylo 15 děvčat. Turnaj byl sehrán švýcarským systémem na 9. kol, hracím tempem 60 minut na partii + 30 vteřin navíc za každý provedený tah.

Úvod turnaje se naší hráčce docela vydařil. V prvním kole sice prohrála s Dominikem Bobou (SVK, FIDE Elo 1430), ve druhém pak lehce přehrála Davida Juračáka (CZE, Elo 1000) a los třetího kola ji svedl dohromady se Silvií Fajtákovou (SVK, FIDE Elo 1186), která se mezi dívkami umístila v celkovém pořadí na třetím místě a na nadávno skončené olympiádě mládeže v Popradu hrála za jedno ze slovenských družstev. Protože partie byla přenášena on-line, sledoval se jim na notebooku v hotelovém pokoji a s výkonem dcery jsem byl velmi spokojen. Partii si můžete přehrát zde.

Ve čtvrtém kole Viktorka potkala hráčku z pořadatelské Liptovské šachové školy Kristinu Šubjakovou (SVK, FIDE Elo 1264). Tato mladá slovenka je pověstná svojí extrémně rychlou hrou a poněkud netradičním chováním u šachovnice. Partii odehraje prakticky v bleskovém tempu (často má vzhledem k přidávání 30 vteřin na hodinách více času než při zahájení partie) a během hry se tváří, že ji hra nebaví a mnohdy po odehrání tahu opouští svoje místo a chytá lelky po hrací místnosti. Na tuto skutečnost jsem Viktorku před partií upozornil, stejně tak na to, že Kristina je výborná hráčka s mimořádným taktickým postřehem a žádal ji, ať se nenechá strhnout soupeřkou k rychlému tempu hry. To ovšem platilo jen několik úvodních tahů a pak se hrálo jako na turnaji v rapid šachu na Lize Vysočiny. Výsledek byl ten, že Viki v jednoduché a zcela vyrovnané koncovce v důsledku své zbrklé hry skočila soupeřce na špek a ztratila figuru. Zřejmě ještě v šoku z odpoledního nezdaru, prohrála téhož dne i poslední partii s průměrným hráčem Jakubem Orgoňem (SVK, Elo 1124) a výsledkem byly nepříliš pěkné 2 body z 5 partií.

Následující den po zlepšených výkonech obě své partie s Adamem Kusým (SVK, FIDE Elo 1069) a Karolinou Sacharczuk (POL, Elo 1250) vyhrála, když polskou soupeřku dokonce připravila o dámu.

Před posledním hracím dnem jsme si spočítali, že cesta k případné medaili znamená uhrát ideálně dva, minimálně však jeden a půl bodu. Již první partie s Adamem Rakovským (SVK, Elo FIDE 1063) však skončila remízou a velmi dlouho se v důsledku jedné neskončené partie čekalo na los závěrečného kola. Ten pořadatelé vyvěsili cca 10 minut před jeho zahájením. Na Viktorku čekala Marie Vavřínková z Lokomotivy Brno (CZE, FIDE Elo 1293), kterou už Viktorka v minulosti dokázala porazit. K partii však přistoupila zcela bez přípravy, s očekáváním bílých figur (měla podruhé za sebou černé) a s velkou nervozitou. Po kuriozním průběhu, kdy Viki nejprve školácky ztratila figuru, následně ji získala zpět a kvalitu tomu, nestačila soupeřce takticky a partii prohrála.

Konečným výsledkem tedy bylo 4,5 bodu z 9 partií a tento turnaj přinesl naší hráčce první mezinárodní ELO, kdy k 1.7. získala rating 1162 body. Celkové výsledky turnaje si můžete prohlédnout zde.

Úvodní tahy posléze vítězné partie proti Silvii Fajtákové

Polka Karolina Sacharczuk (černé kameny) ztratila dámu

Zahájení partie závěrečného kola proti Marii Vavřínkové

Pořadatelé z Liptovské šachové školy připravili krásné poháry

Šachový festival mládeže Bezměrov 2016 20.7 – 24.7.

Druhým turnajem, který Viktorka sehrála, byl mezinárodní FIDE Open mládeže, který se hrál v obci Bezměrov. Ta se nachází 7 km od Kroměříže, kde jsme v hotelu Octárna ubytovali. Stejně jako na Slovensku byla hracím tempem hodina na celou partii pro každého hráče + 30 vteřin bonus za každý provedený tah. Do turnaje se přihlásilo 71 mladých hráčů, z nichž bylo 23 děvčat, kteří sehráli 9 kol švýcarským systémem.

Viktorka sice získala uhrála 5 bodů z 9 partií, což je o půl bodu více ne na Slovensku, ale ratingový průměr jejich soupeřů byl mnohem nižší, takže turnaj hrála na výkon „jen“ 1098 ELO bodů. Bohužel jediným hráč s mezinárodním ratingem byl Dominik Večeřa ze pořadatelského oddílu Sokol Postoupky (CZE, FIDE Elo 1384), se kterým však prohrála. Zajímavého soupeře dostala vylosovaného v 6. kole, kdy se střetla s Matějem Babulou (CZE, Elo 1000) a jak již tušíte, jedná se o mladšího syna našeho dlouholetého a úspěšného šachového reprezentanta GM Vlastimila Babuly. V turnaji hrál i jeho starší syn Vlastimil. Před partií měla Viki ze slavného jména trochu vítr, ale partie se jí docela povedla a můžete se ji přehrát zde.

Celkových 5 bodů stačilo v celkovém pořadí na 34. místo a mezi dívkami se umístila na místě 11.místě. Závěrečnou tabulku máte k dispozici zde. Počátkem září naši hráčku čeká Mistrovství České republiky v rapid šachu, které se letos bude hrát v Klatovech a účast v turnaji si zajistila vítězstvím v kategorii D12 v Lize Vysočiny mládeže. V říjnu pak společně sehrajeme turnaj v Šachovém vlaku, jehož trasa letos bude Praha - Regensburg - Innsbruck - Salzburg - Český Krumlov - Praha.

Matěj Babula sice odešel poražen, ale kdo ví co bude za pár let

Viktorčina partie s Dominikem Večerou na onlinu (vlevo dole)

Prohrou s Karlou Pospíšilovou ztratila Viki naději na dobré umístění

Brýle vzaly během turnaje za své (ještě že je v Kroměříži několik optik)

Odpočinek v Květné zahradě (dříve Libosadu) v Kroměříži

Aktualizováno Pátek, 05 Srpen 2016 16:52  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...