Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články MČR mládeže v rapid šachu do 14 let

MČR mládeže v rapid šachu do 14 let

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

Klatovy, Klatovy, kde najdu takový, městečko jako vy, zpívá se v jedné lidové písničce. A právě v Klatovech se ve dnech 10. a 11. září uskutečnilo letošní Mistrovství České republiky v rapid šachu do 14-ti let. Protože úřadující přebornicí Kraje Vysočina v kategorii do 12-ti let je hráčka našeho klubu Viktorka Michálková, pochopitelně jsme se do tohoto historického města s dcerou vypravili.

Klatovy však nejsou tak úplně malým městečkem, jak evokuje již zmíněná píseň, neboť mají více než 22.000 obyvatel a několik významných historických památek. Nejznámnější je asi Černá věž, z jejíž výšky 81 metrů je krásný výhled na město i vzdálené vrcholky Šumavy, dále jezuitský kostel Neposkvrněného početí P. Marie a sv. Ignáce, označovaný jako klenot barokního umění jihozápadních Čech a katakomby pod jezuitským kostelem, které vznikly úpravou sklepních prostor původních měšťanských domů. Skvostem je pak barokní lékárna U Bílého jednorožce, která je jednou z nejzachovalejších lékáren s barokním interiérem v Evropě. Pokud se chcete o Klatovech a jeho pamětihodnostech dozvědět ještě něco více, odkazuji na stránky Wikipedie.

Ale zpět k turnaji. Ten se hrál oba víkendové dny, nicméně stejně jako většina vzdálenějších účastníků jsme přijeli již v pátek večer. Prezence probíhala v Kulturním domě, kde byly rovněž sehrány turnaje všech věkových kategorií. Hotel Centrál, v němž jsme se ubytovali, byl postaven již v roce 1929, je umístěn v klidné části středu města a přidanou hodnotou bylo parkoviště ve dvorním traktu, které se na noc zamykalo.

V kategorii D 12 startovaly dívky ročníků 2004 a 2005, což znamená, že Viktorka v případě vítězství v krajském přeboru může v D12 hrát i v příštím roce. Ve startovní listině figurovala naše hráčka z 21 kvalifikovaných účastnic seřazených podle ELO na 16. místě. Turnaj byl sehrán na 9. kol švýcarským systémem, hracím tempem 2x20 minut + 5 vteřin na tah. Zapisování nebylo povinné a turnaj bude započítán na LOK rapid ČR. Vytčeným cílem bylo uhrát 50%, tedy 4,5 bodu, což bychom považovali za velmi slušný výsledek.

První hrací den bylo na pořadu 6. kol, ve kterých se podařilo úkol splnit. Viktorku však nejvíce mrzela prohra s jednou z favoritek na celkové vítězství Michaelou Marešovou z Plzně, kdy měla navíc figuru za pěšce, a přesto partii nedokázala dotáhnout do vítězného konce. Chci se ještě zmínit o zcela netradičním postu pro diváky a trenéry. Přestože pořadatelé zcela nezakázali sledování partií přímo v hracím sále (jedinou podmínkou bylo stát za zády svého hráče), já jsem měl jedinečnou možnost vidět všechny partie Viktorky z ptačí perspektivy (byť z výšky cca 5 metrů) neboť kategorie D 12 hrála svůj turnaj přímo pod jedním z ochozů. Byl to docela zajímavý divácký zážitek. Po ukončení prvního hracího dne jsme nejprve navštívili venkovní hotelový bazén se slanou vodou, a přestože kolem 17:00 hodiny teplota atakovala 30 stupňů celsia, v bazénu bylo pusto a prázdno. Důvod jsme zjistili v momentu vstupu do vody, která byla slovy Viktorky „krutě studená“. Po krátkém odpočinku jsme se vydali na večerní procházku, kterou jsme zakončili v Pizerii Piccolo na náměstí Míru, nedaleko od Černé věže.

Druhý hrací den byl zahájen již v 8:30 hodin a na Viktorku čekala „stará známá“ Alice Habinová z ŠK Kuřim. Zatímco na MČR v klasickém šachu Viktorka soupeřku překvapila Caro-Kannem a vyhrála, tentokrát jsme zvolili Pircovu obranu a myslím, že jsme soupeřku opět překvapili. Ve vyrovnané partii, kdy měla Viki určitou výhodu v podobě dvou figur za věž, si však nepohlídala poslední řadu a po klasickém obratu Ve8+ Sf8 Sh6 neměla jak pokrýt mat. V závěrečných dvou kolech však zabrala, obě své soupeřky bezpečně porazila a získala tak 5 bodů. Výsledky Viktorky v jednotlivých kolech můžete vidět v info o hráči, konečnou tabulku celého turnaje D12 pak zde. Stojí za povšimnutí, že naše hráčka získala stejný počet bodů jako její soupeřky od pátého místa v tabulce, ale nejhorší pomocné hodnocení ji odsunulo až na 13. příčku celkového pořadí. S počtem získaných bodů byla tedy spokojenost, z umístění byla Viki trochu zklamaná, neboť věcné ceny obdrželo prvních deset hráček v turnaji.

Zbývá jen dodat, že Viktorka získala nejvyšší počet bodů ze všech účastníků z Kraje Vysočina. Ivoš Pejcha H10, Tomáš Vokoun H12 a Michal Krč H14 uhráli shodně po 3 bodech, Helena Šťávová D10 získala 4,5 bodu a Barbora Houdková D14 pak 4 body.

Úvodní tahy v celém turnaji (Viki sekunduje plyšový buldok)

Stellu Vavříkovou z TJ Kavalier Sázava Viki porazila ve 2. kole

Stejně jako pes poručíka Columba, i ten Viktorčin nemá jméno

Škoda, že figura navíc s Michaelou Marešovou k výhře nestačila

V Pizzerii Piccolo v sobotu večer (Černá věž za námi vpravo)

Opravdu nejsem ředitelem Pekáren a cukráren Klatovy, a.s.

Celkový pohled do hracího sálu v Kulturním domě Klatovy

Aktualizováno Středa, 14 Září 2016 21:05  

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...