Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Caissa Třebíč C – Gambit Jihlava D 3 : 5 aneb bojovali jsme, ale nedobojovali

Caissa Třebíč C – Gambit Jihlava D 3 : 5 aneb bojovali jsme, ale nedobojovali

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

V neděli 5. 11. 2017 jsme doma přivítali hráče Gambitu Jihlava D. Mnozí hráči základní sestavy zkoušeli své štěstí v 2. lize a tak dostala prostor řada náhradníků a mnozí se posunuli o řadu šachovnice výše.  Já jsem hrál místo na své osmé šachovnici na třetí, což mě optimismem nenaplňovalo. Snažil jsem se dát příležitost těm, co si ještě nezahráli a hlavně mladším hráčům.

Asi první na své sedmé šachovnici končí Irena Zelená. Její soupeř Jiří Palovčík je úspěšnější a vítězí. Partii jsem vůbec neviděl, ale Irena se podle svých slov dopustila několika drobnějších chyb a nakonec i větší vedoucí ke ztrátě figury. Prohráváme 0:1.

Na čtvrté šachovnici vedle mě hraje Ondra Zelený a jeho soupeř Aleš Marek nemá svůj den.  Hraje nepřesně, ztrácí figuru. Pokouší se sice o docela nebezpečně vypadající útok na dámském křídle, ale Ondra svoji šanci nepouští. Jeho protiútok donutí soupeřova krále k cestě do středu šachovnice a pod tíhou dalších ztrát, soupeř vzdává. Srovnáno na 1:1.

Na páté šachovnici hraje Vláďa Benda s Petrem Procházkou. Vláďa hraje mnohem přesněji a soupeř se dopouští několika chyb, které vyústily v mat. Strháváme vedení na svoji stranu. 2:1

To však trvá jen velmi krátce. Na své třetí šachovnici hraji proti zkušenému Pavlu Strnadovi Svěšnikovovu variantu sicilské obrany. Přesto, že i tuto variantu jsem si připravoval, dopouštím se už v 6. tahu nepřesnosti, která po další nepřesné hře vede ke ztrátě nejen pěšce, ale také pozice. Soupeřův útok je nezastavitelný, ztrácím figuru a hraji již ze setrvačnosti. Přesto, že soupeře ještě párkrát donutím k zamyšlení, vždy najde správné pokračování. Nadále už nelze odvracet nevyhnutelné a ve 23. tahu vzdávám. Opět srovnáno na 2:2.

Na osmé šachovnici hraje svoji první partii v jakékoli „dospělácké“ soutěži mladý Štěpán Škarvada. On i jeho soupeř Marek Váhala se dopouštějí řady nepřesností i chyb. Ovšem ta, ve které soupeř získává věž, se stává Štěpánovi osudnou. Sice ještě docela dlouho bojuje, ale bohužel marný boj. Soupeř se už zásadních nepřesností nedopouští a partie směřuje k neodvratné Štěpánově porážce. A prohráváme tedy 2:3.

Na 6. šachovnici hraje Adam Sukaný s Františkem Kameníkem. Jeho soupeř má výrazně vyšší ELO a postupně Adama přehrává. Silný útok po otevřeném sloupci už nelze ustát. Adama utrpí značné materiálové ztráty a je nucen vzdát. Prohráváme tedy 2:4 a už to s námi dobře nevypadá.

Na 2. šachovnici se soupeř Libora Janáka Michal Krč taktéž tlačí do otevřeného sloupce a vypadá to na další prohru. Libor však zabojuje, soupeř není přesný a je tu remíza. Více se z této partie vykřesat nedalo a pro nás to znamená rozhodnutý stav.

Na první šachovnici se Mirek Michálek připravil lépe než já a v sicilské hře po oboustranně opatrné hře získává lepší pozici i pěšce navíc. Za rozhodnutého stavu a také pod časovým tlakem přijímá Mirek nabídku remízy, která pečetí konečný stav 3:5.

Tentokrát jsme svůj boj do vítězného konce nedotáhli, zkusíme to tedy příště, už určitě neoslabeni neúčastí řady hráčů základní sestavy, kdo nebude hrát, je prašivý kojot.

 

Hlavní sponzor ŠK Caissa Třebíč

Banner

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...