Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Caissa Třebíč B – Světlá nad Sázavou B 3:5 aneb podlehli jsme něžnému pohlaví

Caissa Třebíč B – Světlá nad Sázavou B 3:5 aneb podlehli jsme něžnému pohlaví

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

V sedmém kole KP jsme na domácím hřišti přivítali zálohu Světlé nad Sázavou. Ve Světlé velmi dobře pracují s mládeží a tak přivezli velmi mladý tým tvořený z plné poloviny něžným pohlavím. O postup již nikdo z družstev nebojuje a tak šlo především o to si dobře zahrát.

Poměrně rychle (do dvou hodin) skončily záhy dvě partie. Nejprve na čtvrté desce hrubě chyboval náš hráč a Pavel Brož, zkušený rutinér, podobné chyby trestá, partie se nedala zachránit. Poté končí autor článku se Simčou Suchomelovou. Dámská indická má 15 tahů, poté dojde k dělbě bodů, v hlavě mám ještě porážku od Simony na rapidu v Chotěboři, kde prokázala lepší propočet variant než já a porazila mne.  Stav 0,5 : 1,5.

Důležitý krok učiní hosté na sedmé desce, když sympatická a vždy usměvavá Ivča Homolková nasadí proti Mirkovi Marshalla ve Španělské. Mirek vstupuje na tenký led, jde o to, kdo učiní první chybu. To se stane našemu hráči, když přehodí dva tahy. Ivča tuto chybu nemilosrdně trestá, odmítne získat dámu za věž a lehkou figuru a hraje tvrdě na mat. Mirek je nucen kapitulovat a na body to dnes nevypadá. Na osmé dojde ještě k remíze v partii Volanin - Janák, když bílý zvolí málo ambiciozní výstavbu v Colleho systému a partie přejde do rovné věžovky. Stav 1 - 3.

K obratu zavelí na dvojce Honza. S tradičním soupeřem Zdeňkem Fialou je to vždy tvrdý boj. I dnes má partie dynamický charakter. V ní má navrch Honza, soupeře v otevřené partii přehraje, a když inkasuje materiál, soupeř je nucen vzdáti se. Vyrovnává Standa na trojce s Evou Kořínkovou, v dámské soupeřku přehraje, ale poté odmítá vyhrát. Nejprve vymění svou nejlepší figuru (jezdec na d6) za nemohoucího střelce na b7, a poté se sám dokonce zbaví pracně vyrobené baterky Sc2 - De4. Místo Dh7 + a přepadu černé krále, zahraje Sa4 a soupeřka nevěřícně kroutí hlavou. Standa neutočí na krále, ale partii se rozhodne hrát technicky pozičním stylem. To se nakonec daří a srovnává na 3-3. Ale jen na chvíli.

Zakrátko na to prohrává Rosťa se zkušeným trenérem Pertlem. Rosťa hraje aktivně, evidentně chce vyhrát, pustí se do útoku na královském křídle. Ten jeho soupeř zkušeně zastavuje tahem 15...f5. Z časovky soupeř vyjde s pěšcem navíc v jezdcové koncovce. Tuto výhodu ukázkově realizuje a prakticky rozhoduje o třech bodech pro hosty. Partie k přehrání zde.

Smrtelnou ránu zasazuje Šárka Volaninová Jardovi. Partii jsem v zahájení moc nesledoval, ale vím, že Jarda ve střední hře učinil chybu v propočtu, jelikož myslel, že matuje. Toto se nestalo, získal sice kvalitu, nýbrž soupeřka za něj měla tři pěšce, což se jeví jako dostatečná kompenzace. Jarda čeká už jen na ránu z milosti, ta pomalu přichází a mladá soupeřka pečetí výhru hostů na konečných 3-5. Utkání má podobný scénář jako v Humpolci, kdy utkání opět nezvládly zadní desky. Je to už třetí prohra v řadě, snad se oklepeme ve Velmezu, kam zajíždíme v dalším kole.

 

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Březen 2016 18:43  

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...