Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Caissa Pivovar Dalešice – Lokomotiva Brno B 3,5 : 4,5 aneb rvali jsme se jako vlci

Caissa Pivovar Dalešice – Lokomotiva Brno B 3,5 : 4,5 aneb rvali jsme se jako vlci

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 7
NejhoršíNejlepší 

V předposledním kole 2. ligy E jsme hostili dosud druhou Lokomotivu Brno B bez většiny hráčů základní sestavy a možnost zahrát si s kvalitními soupeři tak dostali i další, u Standy Mezlíka se jednalo dokonce o ligovou premiéru. Soupeř přistoupil k utkání s větší vážností a většinou základní sestavy. Výsledkem byla ratingová převaha hostů na prvních čtyřech šachovnicích o zhruba 150 bodů, na posledních dvou o ještě podstatně více a pouze na 5. a 6. desce se střetli papírově zhruba vyrovnaní soupeři. Průběh zápasu však předpokladům příliš neodpovídal, a ještě po kontrole si ani hosté včetně jejich přítomného podpůrce ing. Vachka nebyli vítězstvím jisti.

První cennou remízu zaznamenal černými Leszek na 4. šach. proti Milanu Kratochvílovi. Bílému se francouzská s 2. d3 nepovedla, Leszek získal již v zahájení značnou výhodu a jeho možná až příliš vstřícnou nabídku si soupeř netroufnul odmítnout. Další remízou skončil duel na 1. desce Josef Růžička - Kirill Burdalev. V Benoni stál Josef po zahájení lépe a neohroženě se pustil do lupu pěšce b7 dámou, který vypadal sice na první pohled riskantně, ale vyvrátit nešel. Návrat dámy do bezpečí stál ale několik temp, která umožnila černému dostat se k protihře na královském křídle a ve zcela rovné pozici došlo k opakování tahů.

Hosté se dostali do vedení na poslední šachovnici Jiří Musil - Rosťa Štork. V královské indické stál bílý dlouho lépe, po jeho neuváženém postupu pěšcem h4 přešel Rosťa kolem možnosti získat nebezpečnou protihru tahem g4 a v horší nicméně hratelné pozici bohužel po chybě ztratil rozhodující materiál a musel se vzdát. Partie zde.

Vyrovnala na šestce černými naše brněnská posila Daniel Gajdoš svou první ligovou výhrou. Proti Petru Mičulkovi získal již v zahájení v ruské náskok ve vývinu, získal tlak na slabý bod f2 a zachoval si jej i po výměně dam. Zkušeně přeměnil poziční výhodu v materiální a věžovou koncovku se dvěma pěšci navíc celkem snadno vyhrál. Partie zde.

Do kontroly skončila ještě partie na 7. šach. Stanislav Mezlík - Jakub Bednář. V Nimcovičově indické se Sg5 přehlédl černý již v zahájení vazbu na d sloupci a ztratil bez náhrady pěšce. Poté jej Standa pustil k nebezpečné protihře a po výměně dam v koncovce věží a stejnobarevných střelců měl již černý výhodu. Nepřesností však umožnil bílému výměnu všech figur  a přechod do zcela remizové pěšcové koncovky. I v této partii byl proto podepsán smír a po časové kontrole tak byl stav 2,5:2,5.

Podobný konec měly partie na 3. a 5. desce Jan Tesař - Adam Dvořák a Luboš Svíženský - David Mičulka, v obou jsme byli nuceni uzavřít smír v koncovkách s nestejnými střelci s pěšcem navíc. V první z nich se mi po vyrovnaném průběhu podařilo získat ve střední hře pěšce, nicméně soupeři se podařilo včas vyměnit vše potřebné. O vzniklé koncovce nestejných střelců sice můj Fritz tvrdí, že by měla být vyhraná, ale když má ukázat jak, sám neví. Každopádně černý stihnul postavit pěšce na správná pole a musel jsem uzavřít smír. V Lubošově partii v královské indické došlo po brzké výměně pěšců na e5 k dlouhému manévrování a časem získal Luboš díky dvojici střelců menší výhodu. Po kontrole přešel bohužel bílý kolem rozhodující oběti pěšce spojené s vpádem jeho krále do černé pozice, a v nestejných střelcích nešel pěšec navíc uplatnit.

Rozhodl tak výsledek partie na dvojce Benedikt Hofírek - Tomáš Lampíř. V zápletkách střední hry ztratil Tomáš bez náhrady pěšce a přes vynalézavý odpor nakonec věžovou koncovku s pěšcem méně a odřezaným králem neudržel. Těsná prohra je ale i tak čestná a nemusíme se za ni stydět. Soutěž v příštím kole zakončíme v pro nás exotických Prušánkách, se kterými jsme dosud nikdy nehráli, v zápasu, ve kterém již půjde jen o umístění.

V tabulce zde jsme klesli na šesté místo, ale nemusíme smutnit, jelikož nás přeskočil Jundrov, který rozhodl o naší definitivní záchraně tím, že porazil nepříjemný Ořechov.

 

Pepa premiérově v roli lídra bez problémů udržel Burdaleva (2350)

 

Honza a Leszek v plném nasazení

 

Celkový pohled, v popředí partie Mezlík - Bednář


Tomáš bojoval velmi dlouho, ale nakonec musel sklonit svého krále

 

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...