Okresní šachový svaz ve Znojmě, Šachové sdružení Znojmo a šachový klub GPOA Znojmo k tomuto výročí uspořádali v sobotu 1. října dva turnaje v rapid šachu, a to turnaj dospělých a mládeže (ročník narození 2001 a mladší). Oba turnaje byly sehrány švýcarským systémem na 7. kol, tempem 2x15 minut na partii.V turnaji dospělích se prezentovalo osmnáct šachistů, v mládežnickém ještě o deset více.
Původně jsem byl přihlášen pouze já s Viktorkou, ale ve čtvrtek odpoledne mě volal předseda klubu Luboš Svíženský, zda se k nám může připojit, s čímž jsme pochopitelně souhlasili. Turnaj byl sehrán v budově gymnázia a obchodní akademie v centru Znojma, kde se nám podařilo zaparkovat na jediném volném místě před budovou. Před zahájením turnaje jsem měl možnost prohodit pár slov s některými znojemskými hráči, které jsem pamatoval z dob, kdy jsme se pravidelně utkávali v krajském přeboru, který tehdy pochopitelně zahrnoval i týmy ze Znojemska. Přiznám se, že po téměř 25 letech jsem měl trochu problém některé tváře zařadit.
Před zahájením turnajů vzpomenul hlavní rozhodčí Ladislav Doležal, že v roce 1921 byl ustanoven v místní kavárně Corso (o jejíž zajímavé historii se můžete dočíst zde) první šachový klub ve Znojmě. Hlavním organizátorem šachové života ve Znojmě v byl počátečním období učitel Metoděj Gargulák, silný praktický hráč známý z celostátních i mezinárodních turnajů. Například v roce 1912 v ruském Vilně na turnaji porazil budoucího velmistra a účastníka zápasů o mistrovství světa Jefima Bogoljubova. Dobrým hráčem býval i dlouholetý starosta Znojma Dr. Mareš. Koncem 30-tých let ve Znojmě působil Emanuel Bašta, který po roce 1948 emigroval do Austrálie a patřil k nejlepším hráčům tohoto kontinentu. Dnes je Znojmo známé zejména mezinárodním turnajem v rapid šachu pro ženy Znojemská královna.
A jak se na turnaji věnovaném výročí založení znojemského šachu dařilo nám? V turnaji dospělých jsem já začal stejně jako před týdnem v Brně nepříliš dobře, tentokráte dvěma nulami, nicméně v dalších kolech se mi dařilo již o něco lépe a docela pěknou výhrou v posledním kole s domácím Lukášem Mikulů jsem se dostal do skupiny hráčů se 4 body, ale s nejhorším pomocným hodnocením se umístil na 8. místě. Luboš Svíženský získal o půl bodu méně a uzavřel první desítku konečného pořadí, které můžete vidět zde.
O mnoho lépe než nám dařilo Viktorce. Ta byla po čtyřech kolech s plným počtem bodů v čele turnaje. V kole pátém prohrála s pozdějším vítězem, pak následovala další výhra a o vítězství usilovala i v posledním kole, kdy třikrát odmítla nabídku remízy mladé soupeřky, až nakonec pozici neudržela. Nicméně i tak zisk 5 bodů znamenal umístění na 2. místě místě v turnaji, což je pěkný úspěch naší mladé hráčky. Konečné pořadí po 7. kolech naleznete zde.
Předseda ŠK Caissa Třebíč z.s. Luboš Svíženský
Ač to vůbec nevypadá, i tuto partii s Jiřím Trněným Viki vyhrála
Mladí i starší netrpělivě čekají na vyhlášení výsledků
Rozhodčí Lýdie Hemalová přihlíží, jakou cenu si Viki vybere
Proč je na dveřích kabinetu, který sdílí jeden muž a čtyři ženy, zvýrazněný a třemi vykřičníky opatřený pokyn?? :-)