Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Štefanydes Polička - Caissa Pivovar Dalešice 5,5 : 2,5 aneb kolaps v časovkách

Štefanydes Polička - Caissa Pivovar Dalešice 5,5 : 2,5 aneb kolaps v časovkách

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 7
NejhoršíNejlepší 

Vstup do nové sezóny 2. ligy, ve které jsme letos nově zařazeni do převážně východočeské skupiny D, se nám hrubě nepovedl. Do soutěže již třetí sezonu po sobě vstupujeme jako hrdí reprezentanti Pivovaru Dalešice. Posílené o dva nové hosty Vojtěcha Mejzlíka a Vítka Veselého nás los nasměroval do Poličky k zápasu proti místnímu Štefanydesu a zhruba stejné ratingy soupeřů na všech šachovnicích slibovaly vyrovnaný a zajímavý zápas.

Tím také byl, až příliš krutá prohra je důsledkem ligové soutěže nedůstojných úletů našich borců, které se staly v podstatě ve stejné době na třetí až páté šachovnici. Ztratili jsme zde v jedné zcela vyhrané partii a dvou podstatně lepších pozicích nejméně 2 nakonec chybějící body. Petr Walek černými na trojce proti Oldřichu Kastnerovi soupeře černými v královské indické s g3 postupně přehrál a po zcela nekorektní oběti figury soupeře mohl rychle vyhrát. Soupeře vypustil a po hrubé chybě v časové tísni se musel před matem vzdát.

Roman Bradáč na pětce černými Bronislava Houšku v anglické po vyrovnaném zahájení postupně přehrál, nicméně v podstatně lepší pozici si vzal otráveného pěšce a po jednotahové ztrátě figury musel rovněž kapitulovat. Další nulu zaknihoval autor těchto řádků bílými na čtyřce proti Oldřichu Lorencovi. Také jsem v zahájení i střední hře tahal za delší konec, oprávněně odmítl nabídku remízy, ale po dvou hrubých chybách jsem ztratil rozhodující materiál.

Zápas přitom nezačal vůbec špatně. Po korektní remíze v teoretické variantě francouzské na dvojce Oldy Sedláčka s Davidem Komárkem jsme šli do vedení po výhře Vítka Veselého nad Ondřejem Švandou na 6. šachovnici. Naše nová posila se po pasivní hře soupeře v zahájení dostala k energickým pěšcovým průlomům d5 a e5 a získala rozhodující materiální převahu, kterou proměnila zručně v zisk bodu.

Méně se již dařilo dalšímu nováčkovi v našem dresu Vojtěchu Mejzlíkovi na první šachovnici proti Petru Červenému. Nepodařilo se mu černými již zahájení. Poté sice s přispěním soupeře vyrovnal, ale v časové tísni přehlédl taktický úder a před matem musel rezignovat. Na poslední šachovnici skončil duel Standy Mezlíka s Magdalénou Komárkovou ve stonewallu po vyrovnaném průběhu v rovné pozici opakováním tahů.

Alespoň čestný výsledek zachraňoval v poslední parti na sedmičce kapitán Luboš Svíženský černými proti Janu Česenekovi. Nepovedené zahájení vyústilo v prohranou věžovou koncovku, kterou Luboš houževnatým odporem s přispěním soupeře uhájil a rovněž tato partie skončila remízou opakováním tahů. Vstup do soutěže se tak nezdařil, snad se nám podaří tento lapsus napravit při příštím výjezdu do Ústí nad Orlicí.

Stránky soutěže možno kliknout zde:

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Listopad 2016 20:37  

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...