Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Ústí nad Orlicí - Caissa Pivovar Dalešice 3 : 5 aneb důležité tři body

Ústí nad Orlicí - Caissa Pivovar Dalešice 3 : 5 aneb důležité tři body

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Ve druhém kole 2. ligy jsme při výjezdu do Ústí nad Orlicí s místním ŠK konečně zaznamenali první výhru. V duelech na 1.,6. a 7. šachovnici Martin Šmajzr - Vojtěch Mejzlík, Leszek Ciešlak - Martin Poslušný a Jaroslav Volf - Luboš Svíženský se nic podstatného nestalo a všechny skončily krátkými remízami. Vojtěch Mejzlík měl zřejmě po nepříliš vydařeném vstupu do sezóny černými vůči soupeři respekt a nechtěl riskovat, Leszek a Luboš spěchali z rodinných důvodů domů.

Zápas tak fakticky začal až za stavu 1,5:1,5. K prvnímu rezultativnímu výsledku došlo na 3. šach. v partii Martin Pečinka - Petr Walek. V sicilské s 2.Jc3 a 3.f4 obětoval bílý již v 9.tahu nepříliš korektně pěšce za taktické šance. Petr v ostré pozici neměl štěstí při výběru správných ústupových možností dámy, přehlédl rozhodující taktické údery a již v 21. tahu musel před ztrátou dámy nebo matem kapitulovat.

Následovala remíza na poslední desce Stanislav Mezlík - Vlastimil Hrobař. V Caro-Kannu s 2.Jc3 získal Standa v zahájení mírnou výhodu, kterou postupně vypustil, za delší konec začal tahat černý a získal přivyhranou pozici. Kolem své šance však přešel a převedl partii do zcela rovné věžovky, ve které nemohl racionálně uniknout z věčného šachu. Prohrávali jsme tak 3:2, nicméně v časových tísních se zápas otočil, naštěstí tentokrát v náš prospěch.

Další výhru zaznamenal ve skvělé formě hrající Vítek Veselý černými na 5. šach. proti Jakubu Netušilovi. Po zahájení vznikla rovná pozice a následně začal Vítek svého soupeře postupně přehrávat. V časové tísni se ani on nevyhnul nepřesnosti, poslední chybu však udělal bílý a po ztrátě kvality a pěšce musel rezignovat. Na 4. šach. se v partii Jan Tesař - Jan Mareš hrála zajímavá strategicky obtížná pozice náročná na počítání. Černý proto již kolem 25. tahu vyčerpal veškerý čas a dohrával na půlminutě a i já jsem jej po několika dalších tazích následoval. Ve vrcholné časové tísni došlo k taktické přestřelce, při které oba soupeři přehlédli taktický hák černého, který by misky vah naklonil na jeho stranu, vzal si otráveného jezdce a ztratil rozhodující materiál.

Po časové kontrole se dohrávala již jen partie na 2. desce Oldřich Sedláček - Pavel Holásek. V královské indické s g3 obětoval černý již při přechodu do střední hry dva pěšce za iniciativu. Oběť vypadala zajímavě, ale korektní nebyla. Po další transformaci materiálu vzájemnými oběťmi kvality vznikla po kontrole pozice s nestejnými střelci, ve které měli soupeři každý ještě dámu a věž a Olda měl dva pěšce navíc. Vyhrát ji nebylo vůbec jednoduché kvůli ideálnímu postavení pěšců i figur černého, ale Oldovi se to trpělivým a přesným manévrováním nakonec podařilo.Takže první body jsou doma, příští kolo hostíme silný celek Vysokého Mýta.

V tabulce jsme poskočili na osmé místo zde:

 

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...