Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články O JIHLAVSKÝ KOLÁČ

O JIHLAVSKÝ KOLÁČ

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

V sobotu 12. listopadu se v Jihlavě uskutečnil první z letošní série turnajů Ligy Vysočiny mládeže v šachu.

Turnaj se hrál tentokrát ve dvou skupinách: skupina mladších zahrnovala 45 šachistů a šachistek, skupina starších 65 hráčů. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 2x15 minut na partii. Z našeho klubu se zúčastnili Ondra a Tomáš Zelení a Viktorka Michálková. Tom v zimě oslaví své 16. narozeniny, letos se tedy této série turnajů účastní naposledy. Ondrovi bude koncem roku 12 let, ale spadá již do kategorie H14, Viktorka reprezentovala kategorii D12.

První 2 partie se všem našim hráčům podařily na 100 %. Třetí partie přinesla zisk jen Tomášovi, Ondřej dlouho sváděl vyrovnaný boj, v závěru se ovšem dostal do časové tísně a padl na čas, když soupeři zbývalo pouhých 7 s. Soupeř udělal v průběhu hry nemožný tah, ale pravidla pro tento turnaj byla poupravena a na rozdíl od předchozích turnajů nebyly protihráči přidávány 2 minuty. Hráč nemohl také prohrát na nemožný tah ani při několikanásobném opakování. Ondřeje tato skutečnost dost rozhodila, neboť by mu ony 2 minuty velmi pomohly. Navíc, když soupeř udělal nemožný tah, spustil hodiny Ondrovi a než ten upozornil na nemožný tah a hodiny stiskl zpět soupeři, uběhlo pár vteřin z Ondrova času. V důsledku tohoto „rozladění“ prohrál i v partii, která bezprostředně následovala. Plně se začal znovu soustředit až v 5. kole.

Osobně s výše uvedenou úpravou pravidel také nesouhlasím, bylo to tak zavedeno kvůli mladším a nezkušeným hráčům, pro skupinu starších a zkušenějších hráčů měla být dle mého názoru ponechána standardní pravidla tak, jak bývalo zvykem v předešlých turnajích, tj. přídavek 2 minuty, pokud soupeř udělá nemožný tah a po 3. nemožném tahu automaticky prohra. Nedivím se Ondrovi, že ho to rozhodilo. Někdy je těžké i pro dospělé hráče odpoutat se od předchozí hry a plně se během krátké doby soustředit jen na novou partii. Budiž to Ondrovi ponaučením pro příště.

Tomáš se stal s 8 body vítězem kategorie H16 a zároveň absolutním vítězem turnaje. Zaznamenal pouze jedinou prohru s Janem Muzikářem. S tím prohrál i Ondra v předposledním kole turnaje. Ondra zvítězil celkem 6x a umístil se tak v kategorii H14 na 5. místě. Viktorka vybojovala 4 body a v kategorii D12 se umístila na 3. místě.

Podrobné informace o turnaji zde.

Aktualizováno Úterý, 15 Listopad 2016 21:44  

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...