Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Caissa Pivovar Dalešice – ŠK Lípa 4 : 4 aneb Lípa málem opadala

Caissa Pivovar Dalešice – ŠK Lípa 4 : 4 aneb Lípa málem opadala

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 10
NejhoršíNejlepší 

V 7. kole 2. ligy jsme hostili dosud vedoucí Lípu, která navíc potvrdila svoji dosavadní dominanci v soutěži sobotním drtivým vítězstvím 7:1 nad Gambitem Jihlava v předehrávaném zápasu. Museli jsme nastoupit bez prvních dvou šachovnic, rovněž hostům chyběli dva hráči základní sestavy a měli v průměru mírnou ratingovou převahu.

Svoji taktiku udržet předek a sbírat body vzadu odhalili hosté již asi po 15 minutách, když nabídli na prvních třech šachovnicích remízy. Uspěl pouze jejich lídr Pavel Jirásek u Oldy Sedláčka, Pepa Růžička i Petr Walek remízové návrhy Bedřicha Fiedlera a Jaroslava Šmída odmítli. Josef však následně černými v královské indické s b3 uspěchal postup pěšce na a4 a byl nucen přistoupit na remízu opakováním tahů.

Dalšími remízami obohatili zápis borci na posledních dvou šachovnicích. Standa Mezlík černými proti Luďku Novákovi v Grünfeldově indické snadno vyrovnal a po výměně všech těžkých figur skončila partie v koncovce, kterou bez neúměrného rizika nemohl hrát na výhru ani jeden ze soupeřů.

Luboš Svíženský zahájil boj s Ondřejem Rudou velkolepě. Poloslovanskou jeho soupeř nezvládl a již kolem 14. tahu stál na pokraji prohry. Luboš v obtížné trojroli hráče, kapitána a rozhodčího nejprve výhodu přesně stupňoval, ale přešel bez povšimnutí kolem rozhodujícího průlomu d5 a následně ve stále ještě lepší pozici přijal nabídku remízy, jelikož mu na hodinách zbývalo jen pár minut.

Jediné rezultativní výsledky se zrodily na 5. a 6.šachovnici v duelech Roman Bradáč - Karel Vlach a Martin Kaisler - Vítek Veselý. Jako obvykle musím chválit Vítka. Hraje za nás famózně a má aktuální performanci 2.317. V Nimcovičově indické s 4.f3 nejprve snadno vyrovnal, po strategicky pochybné aktivitě bílého spojené s postupem pěšců na g5 a f5 začal postupně získávat převahu a v beznadějné pozici si ukrátil soupeř utrpení hrubou chybou vedoucí k rozhodující ztrátě materiálu.

Nešťastnou partii sehrál Roman. V rovné pozici po zahájení se soupeř rozhodl hrát bez rošády a zvolil podivný manévr věží před vlastní pěšce h8 -h6 -g6. Roman místo rychlého nástupu pěšci na dámském křídle se slušnou výhodou otevřel pozici v centru a zatoulanou věž soupeři osvobodil, ztratil pěšce a po vynucené výměně těžkých figur musel přejít do beznadějné koncovky a následně kapitulovat.

Za stavu 3:3 a stále jasněji se rýsující remíze na 4. šach. Martin Šedivý - Jan Tesař, ve které černý postupně vypustil menší výhodu získanou ze zahájení, rozhodovala o osudu zápasu oboustranná časová tíseń v divoké a taktikou nabité pozici na 3. desce Petr Walek - Jaroslav Šmíd. Po pochopitelných nepřesnostech obou soupeřů v časové tísni vznikla po kontrole pozice, ve které měl Petr kvalitu za dva pěšce při spoustě figur, pěšců a možných plánů.

Ani po partii jsme si s přítomnými netroufli hodnotit, kdo stojí lépe, a shodli jsme se, že jsme zvědavi na verdikt počítače. Ten dle mého programu zní, že černý stál nepatrně lépe - asi  -0,3. Každopádně soupeři nabídli po kontrole v obou partiích remízy. Petrovi se do ní moc nechtělo, ale po delším váhání souhlasil.Takže nakonec 4:4, což sice vypadá proti vedoucímu týmu dobře, ale vzhledem k průběhu zápasu jsme body spíše ztratili. Škoda, že jsme nehráli kompletní.

V příštím kole zajíždíme na půdu Rapidu Pardubice B a pokusíme už konečně ukořistit všechny body. Držte nám palce.

 

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...