Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Caissa Pivovar Dalešice – TJ Lanškroun 5,5 : 2,5 aneb vítej záchrano

Caissa Pivovar Dalešice – TJ Lanškroun 5,5 : 2,5 aneb vítej záchrano

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

V 9. kole 2. ligy jsme hostili o záchranu bojující Lanškroun. Zápas byl urputnější než by výsledek nasvědčoval, ještě po 3 hodinách nebyla žádná partie rozhodnuta a do časové kontroly skončily pouze dvě. Tentokrát se velmi nezadařilo dosavadní opoře Vítku Veselému, který na 7.desce proti Antonínu Ambrožovi spáchal již v zahájení hrubou chybu, ztratil materiál a po marném odporu musel kapitulovat.

Na šestce vyrovnal černými proti Janu Švubovi dosud stoprocentní Tomáš Lampíř. Jeho soupeř ve zhruba vyrovnané pozici nezvládl taktickou zápletku a ztratil věž, bez které se dále rozumně pokračovat nedalo. Krátce po kontrole jsme již šli do vedení. Tomášova partie k přehrání zde.

Na páté šachovnici se mi podařilo bílými proti Romanu Solilovi v královské indické vystupňovat získanou výhodu, získat postupně 2 pěšce a následně i vytvořit neodrazitelnou matovou hrozbu. Další celé body zaknihovali na třetí a čtvrté desce Josef Růžička a Petr Walek proti Pavlu Hrubešovi a Josefu Krátkému.

Josefův soupeř rozehrál zahájení sice originálně, leč pasivně, nezvládl zápletky ve střední hře a ztratil rozhodující materiál. Soupeř Petra vypustil mírnou výhodu získanou ze zahájení. Poté došlo k výměnám všech těžkých i lehkých figur kromě nestejných střelců, při kterých Petr získal pěšce, a čekal jej nelehký úkol tuto materiální převahu uplatnit. S menším přispěním soupeře se mu jej podařilo splnit a přidat čtvrtý bod.

Svoji vůbec první ligovou prohru v kariéře bohužel utrpěl Luboš Svíženský černými na poslední desce se zkušeným matadorem Milanem Kotvou. Luboš si vzal odvážně pěšce na b2 a vznikla vyrovnaná dynamická pozice s kompenzací bílého za materiální nevýhodu. V časovce se pozice zkomplikovala, taktikou nejprve Luboš získal kvalitu a pěšce navíc, poté ale ztratil celou figuru. Bílý vyšel z časovky se  strašným krytým pěšcem d6, který nakonec partii rozhodl. Stav 4-2.

Celkové vítězství pojistil Olda Sedláček výhrou s Tomášem Pokorným. Ve slovanské po nenáročném zahájení obětoval Olda figuru za 2 pěšce a došlo k nepřehledným taktickým zápletkám, po kterých po kontrole vznikla nestandardní materiálová konstelace, ve které měl Olda dámu a 4 pěšce proti věži, střelci, jezdci a dvěma pěšcům. Logickým výsledkem by byla asi remíza, nicméně hodiny nejsou vedle šachovnice pro parádu a soupeř ve stále ještě obtížné pozici překročil čas.

Zápas tak dohrávali lídři Petr Buchníček a Josef Havelka. Po 1.d4 Jf6 2. Sg5 obětoval Petr typicky pěšce b2 za iniciativu. Tu si udržoval celou partii, ale nic víc se mu dosáhnout nepodařilo a v již zcela rovné pozici s redukovaným materiálem soupeři uzavřeli smír. Výhra pro nás znamená definitivní záchranu v soutěži a postup na pěkné čtvrté místo v tabulce zde.

V dalším kole nás čeká nejdelší výjezd do Hradce Králové, utkání si však můžeme užít již bez sestupových nervů.

 

 

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...