V 9. kole 2. ligy jsme hostili o záchranu bojující Lanškroun. Zápas byl urputnější než by výsledek nasvědčoval, ještě po 3 hodinách nebyla žádná partie rozhodnuta a do časové kontroly skončily pouze dvě. Tentokrát se velmi nezadařilo dosavadní opoře Vítku Veselému, který na 7.desce proti Antonínu Ambrožovi spáchal již v zahájení hrubou chybu, ztratil materiál a po marném odporu musel kapitulovat.
Na šestce vyrovnal černými proti Janu Švubovi dosud stoprocentní Tomáš Lampíř. Jeho soupeř ve zhruba vyrovnané pozici nezvládl taktickou zápletku a ztratil věž, bez které se dále rozumně pokračovat nedalo. Krátce po kontrole jsme již šli do vedení. Tomášova partie k přehrání zde.
Na páté šachovnici se mi podařilo bílými proti Romanu Solilovi v královské indické vystupňovat získanou výhodu, získat postupně 2 pěšce a následně i vytvořit neodrazitelnou matovou hrozbu. Další celé body zaknihovali na třetí a čtvrté desce Josef Růžička a Petr Walek proti Pavlu Hrubešovi a Josefu Krátkému.
Josefův soupeř rozehrál zahájení sice originálně, leč pasivně, nezvládl zápletky ve střední hře a ztratil rozhodující materiál. Soupeř Petra vypustil mírnou výhodu získanou ze zahájení. Poté došlo k výměnám všech těžkých i lehkých figur kromě nestejných střelců, při kterých Petr získal pěšce, a čekal jej nelehký úkol tuto materiální převahu uplatnit. S menším přispěním soupeře se mu jej podařilo splnit a přidat čtvrtý bod.
Svoji vůbec první ligovou prohru v kariéře bohužel utrpěl Luboš Svíženský černými na poslední desce se zkušeným matadorem Milanem Kotvou. Luboš si vzal odvážně pěšce na b2 a vznikla vyrovnaná dynamická pozice s kompenzací bílého za materiální nevýhodu. V časovce se pozice zkomplikovala, taktikou nejprve Luboš získal kvalitu a pěšce navíc, poté ale ztratil celou figuru. Bílý vyšel z časovky se strašným krytým pěšcem d6, který nakonec partii rozhodl. Stav 4-2.
Celkové vítězství pojistil Olda Sedláček výhrou s Tomášem Pokorným. Ve slovanské po nenáročném zahájení obětoval Olda figuru za 2 pěšce a došlo k nepřehledným taktickým zápletkám, po kterých po kontrole vznikla nestandardní materiálová konstelace, ve které měl Olda dámu a 4 pěšce proti věži, střelci, jezdci a dvěma pěšcům. Logickým výsledkem by byla asi remíza, nicméně hodiny nejsou vedle šachovnice pro parádu a soupeř ve stále ještě obtížné pozici překročil čas.
Zápas tak dohrávali lídři Petr Buchníček a Josef Havelka. Po 1.d4 Jf6 2. Sg5 obětoval Petr typicky pěšce b2 za iniciativu. Tu si udržoval celou partii, ale nic víc se mu dosáhnout nepodařilo a v již zcela rovné pozici s redukovaným materiálem soupeři uzavřeli smír. Výhra pro nás znamená definitivní záchranu v soutěži a postup na pěkné čtvrté místo v tabulce zde.
V dalším kole nás čeká nejdelší výjezd do Hradce Králové, utkání si však můžeme užít již bez sestupových nervů.