Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články FIDE RAPID Pivovaru Dalešice 2017 aneb Lámeme rekordy

FIDE RAPID Pivovaru Dalešice 2017 aneb Lámeme rekordy

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 16
NejhoršíNejlepší 

Po roce jsme opět měli tu čest uspořádat pro našeho generálního partnera rapid turnaj. Za poslední dva roky náš turnaj kvalitativně vzrostl. Letošní ročník byl v mnohém směru rekordním. Poprvé jsme získali status celorepublikové Grand Prix a dále nám bylo přiděleno i pořadatelství krajského přeboru jednotlivců i družstev. Z loňska jsme ponechali úspěšné novinky tj. 10 kol, cenu pro každého a zápočet na světovou listinu FIDE. Turnaj jsme vylepšili navýšením cenového fondu, modernějším přidávacím tempem a urychlením stravovacího režimu.

Paní Beáta Sládková letos opět vytvořila nádherné propozice a vymyslela zlepšený systém vydávání obědů, takže 75 porcí bylo vydáno a zkonzumováno v rekordním čase 45 minut. Za novinku a celkovou organizaci patří paní Beátě a jejímu manželovi velké poděkování. K pořádání rovněž přispěl velký znojemský srdcař a druholigový hráč v dresu Dalešic Petr Halbrštat, který dokázal sehnat a postavit podstatnou část hracího materiálu. Do pořadatelského týmu se nově a úspěšně rovněž začlenil Kamil Svoboda, který napjaté situace vždy uklidňuje svým suchým anglickým humorem.

Do letošního pátého ročníku vstoupilo rekordních 94 hráčů, z toho tři mezinárodní mistři, celkově rekordních 8 titulovaných hráčů. Jasným favoritem byl obhájce IM Vojtěch Zwardoň, který měl dvojí motivaci. Jednak si chtěl upevnit vedoucí postavení v seriálu Grand Prix a dále toužil po první ceně, jelikož letos poprvé vítěz získal i poukaz na pobyt v pivovarském hotelu pro dvě osoby. Vojta moc toužil vyzkoušet pevnost pivovarských postelí se svojí novou partnerkou.

Turnaj probíhal vcelku hladce, jediným nedostatkem byl mírný časový skluz zapříčiněný přidávacím tempem. Zde ale není moc na výběr, jelikož podmínkou pro pořádání GP je právě přidávací tempo. V úvahu též přichází alibistické tempo 13 minut + 2s, nicméně 2 sekundy jsou přídavkem vhodným spíše pro bleskový šach.

I letos se v turnaji našly různé perličky.  Jeden z účastníků se zničeho nic ztratil a nedostavil se k partii, následně prohrál kontumačně. Vedoucí výpravy mi vysvětloval: " Je možné, že již někde spí nebo leží ve škarpě, zdejší pivo má 13 % a my jsme v Jemnici zvyklí maximálně na jedenáctku. " Velice zajímavá byla i prohra jednoho z favoritů FM Pepy Kratochvíla v druhém kole. Prohrál a celou partii popisoval naprosto frustrovaně: " Soupeř se choval velice nestandardně a dokonce mi při partii ukázal vztyčený prostředníček. " Prohra ale Pepu evidentně nakopla a nakonec zafinišoval na  skvělém druhém místě. Zajímavá byla i událost po osmém kole, kdy autorovi řádků přišel vynadat jeden z hráčů z konce startovního pole. Proč prý zavádíme přidávací tempo, on nedokáže vyhrát s lepšími hráči na čas. Myslel jsem že jde o vtip, ale myslel to smrtelně vážně. Ptám se, zda by ho taková výhra na čas těšila. Odpoví mi stroze: "Ale je to moje jediná šance. " Jelikož jsem diplomat, odpustil jsem si poznámku o tom, že by bylo lepší se šachy naučit.

Poděkování patří rovněž mezinárodnímu rozhodčímu Jiřímu Siebenbürgerovi, který celý turnaj odřídil bez problémů a s noblesou a také nově zvolené předsedkyni KŠSV Evě Kořínkové, která velmi pomohla s agendou týkající se přeboru Vysočiny.

Vítězem turnaje se stal podle očekávání IM Vojtěch Zwardoň, který letos vyhrál již svůj třetí turnaj GP a nezadržitelně se blíží k výhře v celkovém pořadí. Stříbro bral výše zmíněný FM Josef Kratochvíl a bronz IM Neklan Vyskočil z Brna. Ze zmínku stojí fantastické šesté místo velkého recesisty Karla Kredla (až 18. nasazeného) z Moravské Slavie Brno. Karel je natolik skvělý stratég a technik, že se v Brně o něm říká: " Kdyby Nimcovič nenapsal Můj Systém, pravděpodobně by ho napsal o 100 let později Karel Kredl. "

Pořadatelé vnímají letošní pátý ročník jako nejúspěšnější v historii, děkují všem účastníkům za přízeň a účast a již se těší na další ročník, kdy chtějí pozvednout laťku turnaje zase o kousek výše. Na shledanou za rok v Dalešicích.

Výsledky možno nastudovat zde.

Pořadí Grand Prix možno shlédnout zde.

Výsledky krajského přeboru možno kliknout zde.

Celkový pohled do zaplněného sálu

TOP 6 hráčů v turnaji: 6. Kredl 3. IM Vyskočil, 4. IM Bureš, 5. Žigo, 2. FM Kratochvíl a vítěz Zwardoň

Podium kraje Vysočina: 3. Vala, vítěz Viktor Žigo, 2. Vincze

Ceny již dychtivě čekají na své majitele

 

Naše nejmladší naděje Ondra Zelený bojuje pod dohledem své milé maminky

 

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...