Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Tomáš Zelený slaví životní úspěch, Irča dřela

Tomáš Zelený slaví životní úspěch, Irča dřela

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 13
NejhoršíNejlepší 

Pelhřimov, aneb "město rekordů" , je město s šestnácti tisíci obyvateli, zajímavé je zde například Muzeum rekordů a kuriozit. Právě v Pelhřimově se v sobotu 9. 6. 2018 konal už pátý ročník rapid turnaje "O Pelhřimovského pěšce."

Na turnaj jsme vyrazili ve složení  Irena a synové  Ondra a Tomáš (autor článku) Zelení. Turnaj byl organizován Šachovým oddílem TJ Spartak Pelhřimov,  organizace byla myslím dobrá, ředitelkou turnaje byla stejně jako minulé ročníky Drahomíra Kaňková.

Začátek se trochu protáhl, když se vyskytly nějaké problémy s šachovým programem, proto začalo se až o půl desáté.  Turnaje se zúčastnilo celkem 78 účastníků, tedy o trochu méně než minulé ročníky, ale i tak jsem startoval až z pomyslného devátého místa. Ale začnu popořadě.

Irča předvedla skvělý výkon, začínající  soupeře zkušeně přehrávala, ve druhém kole dokonce porazila hráče s elem 1599, když nedbale dopustil kombinaci s matem na poslední řadě. Celkové umístění na 31. příčce s 5 body je výborné, vylepšila si tak i výkon z předminulého ročníku, kde uhrála o půlbod méně.

Ondrovi se povedl začátek turnaje, sice trochu překvapivě prohrál ve druhém kole s Rosťou Junem, dál si ale vedl výborně a dostal se na 5 bodů ze 6. V sedmém kole nás los přidělil k sobě dokonce na druhé šachovnici.  Než jsem se stačil podívat na rozlosování , Ondra mi už na chodbě nabízí remízu.  I vzhledem k vývoji turnaje remízu odmítám se slovy "Ještě to zkusím."  Přiznám se, že sice s Ondrou nemám v rychlých tempech hry moc dobré skóre, tentokrát jsem ale partii vyhrál. Nejdříve jsem uloupil pěšce na b2 a po dalším průběhu odchytil jezdce na kraji šachovnice a za dva tahy i dámu.

Po prohře Ondra připsal ještě půlbod a v devátém kole se utkal s Jaroslavem Linhartem z Havlíčkova Brodu. Myslel jsem, že s partií bude rychle konec, když se soupeř pokusil prolomit Ondrův Caro-Kann obětí figury na e6 se silným útokem. Ondra se ale ubránil a přešel do vyrovnané koncovky, kde bohužel po přehlédnutí prohrál. I přesto super výkon,  celkově 19.pozice s 5,5 body plus a 2.místo v kategorii H14.

Já jsem se na turnaj připravoval s cílem umístit se jako první, nebo alespoň "na bedně."  Už po prvních pěti kolech jsem ale v celkové vítězství moc nedoufal. Třetí kolo jsem málem prohrál s Jiřím Čeplem z Jihlavy, když se mi partie vůbec nepovedla a v časovce jsem ještě zachraňoval koncovku bez figury. Situace vyústila v pozici kde jsem byl nadále prohraný, ale na hodinách jsem měl 17 sekund proti soupeřově 13 s. Po kratším opakování tahů jsem soupeři nabídl remízu, kterou přijal. Druhou remízu jsem zaznamenal v pátém kole, takže na předek tabulky jsem ztrácel už celý bod.

Po dvou bojovných výhrách jsem ale skóre vyrovnal a utkal se v rozhodující partii na první desce s Robertem Pavlíčkem (mimochodem vítěz minulého ročníku turnaje). Bílými figurami jsem postavil Anglickou, soupeř se do mě ale pustil útokem na krále. Ztratil jsem sice kvalitu, vlastnil jsem ale kompenzaci v silné dvojici střelců a jakési kontroly centra. Soupeř nakonec spáchal rozhodující chybu, když zapomenul věž.  Poslední kolo jsem si remízou pojistil celkové prvenství a s výsledkem  7.5/9 bodů nakonec vyhrávám turnaj.  Caissa Třebíč, no zřejmě slušnej oddíl.

Všichni účastníci byli obdarováni pamětní medailí a koláčem. Kompletní výsledky turnaje najdete kliknutím zde.

Aktualizováno Úterý, 12 Červen 2018 18:01  

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...