Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Dobýváme Hodonice - Memoriál Obrdlíka

Dobýváme Hodonice - Memoriál Obrdlíka

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 9
NejhoršíNejlepší 

Dne 16.6. se v Hodonicích konal tradiční turnaj - Memoriál Rostislava Obrlíka. Do Hodonic jsem tedy vyrazil já společně s Miroslavem Michálkem a jeho luxusní Aud Q7. Cesta nebyla žádný problém, takže jsme dorazili včas, i přesto, že jsme v Hodonicích pozdě zabočili, ale napodruhé už jsme se trefili.

Hodonice se nacházejí v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Mají necelých 1 800 obyvatel. Mezi zajímavosti patří například pamětihodnosti jako například Socha sv. Josefa nebo Kaple Panny Marie. První zmínka o Hodonicích je datována v roce 1281.

Turnaj se hrál tempem 2x15 minut na 9 kol pro dospělé a na 7. kol pro děti. Turnaje se účastnilo celkem 83 hráčů, z toho 33 dětí a 50 dospělých.

1. kolo: Hraji s Karlem Muchou z ŠK Sebranci. Zpočátku se partie vyvíjí v klidném tempu a chvílemi jsem měl i navrch, ale soupeř pak zatlačil, kdy mířil na mého slabého pěšce čtyřmi figurami. Na to už jsem byl krátký. Nakonec vzdávám. Mirkův úvodní soupeř byl Tomáš Jelínek z GPOA Znojmo. Mirek tuto partii zvládl relativně bez problémů. Celou partii měl Mirek pod kontrolou a připsal si první bod.

2. kolo: Můj soupeř je Ladislav Holienka (mezi přáteli zvaný Holína) z ŠK Brezany-Pravice. Tomuto soupeři jsem měl, co oplácet. V Nedávných blitzkách mě porazil taky tady v Hodonicích. Ale nyní jsem si dával pozor. Soupeř sice tlačil, byl jsem pod matem s třemi pěšci méně. V závěru soupeř udělal chybu, nechal mi střelce a nakonec partie končí remízou. Mirek má velmi silného soupeře, kterým je pozdější vítěz turnaje FM Josef Kratochvíl z SK Lokomotiva Brno (proslýchá se že bude novým vedoucím KP Vysočiny). Mirek se snažil favorita potrápit, ale ten žádnou chybu neudělal a Mirek nakonec prohrává.

3. kolo: Hraji s Vladimírem Houfkem. Tento soupeř mě porazil před týdnem v Brně v blitzkách, a tak jsem mu chtěl porážku vrátit, ale nepodařilo se. Soupeř protlačil své pěšce a já se marně bránil, vzdávám. Mirek hraje s Janem Zemanem ze Spartaku Velké Meziříčí. Znovu Mirek potvrdil roli favorita, když v koncovce soupeře jasně přehrál a ten se musel vzdát.

4. kolo: Tentokrát hraji s Františkem Skoumalem. Na tohoto soupeře jsem hrál oblíbenou Sicilku, která nakonec dospěje k uzavřené pozici, kde se nakonec opakovaly tahy, remíza. Mirek hrál s mým přemožitelem ze 3.kola Vladimírem Houfkem. Mirek s ním hrál taky Brně a tam ho porazil a tady se situace opakovala, když Mirek dal soupeři vidličku a ten si s ní neporadil.

5. kolo: Hraji se Zuzanou Frkovou z GPOA Znojmo. Soupeřka už ví, že na ni hraji oblíbenou Italskou a nikdy si s ní nedokázala poradit, ale tentokrát se na mě soupeřka připravila. Dotáhli jsme to do koncovky se stejným počtem tří pěšců, takže jsme se dohodli na remíze. Mirek měl velmi těžkého soupeře a tím byl Zdeněk Kavan z TJ Znojmo. Mirek ale velmi překvapoval a měl obrovskou šanci na výhru, jenže v pozdější fázi soupeři nechal dámu, takže musel rezignovat.

6. kolo: Můj tradiční soupeř z GPOA Znojmo Náth Vozábal. Tentokrát soupeř překvapuje svým zahájením, protože vždy hrál Italskou nebo Španělskou, ale soupeř na mě hrál Anglickou, což jsem nečekal. V partii chyba nepřišla, nakonec jsme se dohodli na remíze. Mirek hraje s domácím Petrem Korgerem. Petr měl v úvodu pěšce navíc, ale Mirek ho okamžitě získává nazpět. I tato partie nakonec skončila nerozhodně.

7. kolo: Můj soupeř byl velmi sympatický, řekl bych až žoviální Vladimír Losík z ŠK Břežany-Pravice. Soupeř na mě hrál variantu Pircovy obrany. Tuto variantu již mám zmáklou, takže jsem v úvodu věděl, co hrát. Soupeř tlačil na dámském křídle a poté jsem udělal obrovskou hrubku, když jsem nechal viset věž. Poté jsem bojoval jen ze zoufalství, ale poté soupeř chybu neudělal, musel jsem vzdát. Mirek měl za soupeře velmi zkušeného Josefa Petláka z TJ Znojmo. Hrála se královská indická, která nakonec dospěla do koncovky, nakonec partie skončila remízou opakováním tahů.

8. kolo: Mám za soupeře Štěpána Podsklana mladšího ze Sokol Štítary. Na tohoto soupeře hraji variantu Španělky. V zahájení stál lépe soupeř, v závěru zase já. Zkrátka šla partie nahoru dolů. Soupeř hrozil matem, ale to bez problému pokryju. Nakonec je z toho remíza. Mirkův soupeř byl velmi silný soupeř ze Spartak Adamov a to byl Jan Píše. Tady hrál soupeř velmi tvrdě a taky ta partie tak dopadla. Mirek se snažil marně o nějaký odpor a nakonec se soupeřem prohrává.

9. kolo: Můj závěrečný soupeř byl Jaroslav Dvořák z TJ Slovan Ivančice. A tady se mi velmi zadařilo. Můj Caro-Kann v této partii byl velmi povedený. Soupeř po partii řekl, že ho nezná. V úvodní fázi obětovávám pěšce, abych se dostal do lepší koncovky. Poté soupeře přehrávám a dotáhneme to do koncovky, kde mám figuru a pěšce navíc. Soupeř se vzdal. Mirkův soupeř posledního kola byl Zdeněk Molík starší z TJ Znojmo. Hrála se varianta Italské. Mirek se snažil soupeře tlačit, ale ten žádnou chybu neudělal a partie končí remízou.

Vítězem tohoto turnaje se stal s počtem 7 bodů FM Josef Kratochvíl z SK Lokomotiva Brno. Na druhém místě se umístil IM Jaroslav Bureš z Beskydské šachové školy též s počtem 7 bodů. Na třetím místě se umístil Ladislav Urbanec z SK Lokomotiva Brno s počtem 6,5 bodů.

Výsledky zde: klik

Já s Mirkem jsme nakonec odjížděli zpátky spokojeni. Celou cestu jsme rozebírali naše partie a poté jsme změnili téma na MS ve fotbale, které se momentálně hraje. Celou cestu jsme sledovali Argentinu s Islandem, která nakonec pouze remizovala a já s Mirkem jsme valili oči. Dorážíme do Třebíče, Mirek mě vyhazuje již u tradičního Atomu a sobotní zábava tímto končí.

Pokud jste článek dočetli až sem, tak Vám gratuluji.

 

Autor článku v plném soustředění na turnaji v Hodonicích

 

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...