Šachový klub Caissa Třebíč

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Články Sokol Bedřichov „B“ – ŠK Caissa Třebíč „C“ ½ – 7½ aneb vysoké vítězství skokem na první místo

Sokol Bedřichov „B“ – ŠK Caissa Třebíč „C“ ½ – 7½ aneb vysoké vítězství skokem na první místo

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Dnešní vítězství Caissy „C“ na půdě jihlavského Bedřichova patřilo do kategorie povinných. Štěstí nám možná přinesl hostující Martin Kropik, který k utkání dorazil z nedalekého Rakouska, a v barvách Třebíče si připsal svůj první bod. Jeho bojovná, útočně založená partie se stala jakýmsi předobrazem výše celkového vítězství. Jediný půlbod totiž ztratil na druhé šachovnici Honza Tesař, který vypustil výhru, čímž Antonínu Seidlovi umožnil odvrátit „kanára“, jenž nad domácím družstvem visel jako legendární Damoklův meč.

Posila z Rakouska Martin Kropík

Posila z Rakouska Martin Kropik

Nezvykle agresivně si počínal lídr družstva Antonín Čížek, který černými figurami doslova rozbil obranný val Martina Škody. Pokud Tondovi tato zdravá útočnost vydrží, zcela jistě bude aspirovat na nejlepší umístění na první šachovnici v soutěži.

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e f g h
Ostrá pozice v partii Škoda‒Čížek 

V pozici na diagramu zvolil Tonda nepřesné 28.Dd7, když vyhrávalo 28. Jxh3+!!, kde černému vychází opravdové lahůdky. Po 29. Kh1 (29. Dxh3 Df4! -+) 29.-Df4 30. Dxd5 Dxf1+ 31. Kh2 Df4+ 32. Kh1 (32. Kxh3 Dg4+ 33. Kh2 Dh4+ 34. Kg1 Vc1+! 35. Sxc1 Sxd4+ -+) 32. Jf2+ 33. Kg1 Kf8 34. Jd6 Vc7 35. De6 Jh3+ 36. Kh1 Df1+ 37. Kh2 Dxg2+ 38. Kxg2 Jf4+ je samozřejmě konec. Motor prostě vidí vše. I tak ale černý bez problémů dovedl partii do vítězného konce.

Nekompromisně na třetí desce úřadoval rovněž Vláďa Uher, jenž ve svém oblíbeném Caro-Kannu strategicky přehrál Pavla Seidla, který chybně vyměnil důležitého černopolného střelce za jezdce, a zbytek, řečeno slovy našeho hráče, byl už jen otázkou techniky.

Bez výrazných obtíží si s Jakubem Krásenským poradil Miloš Milostný, který soupeře připravil o figuru a následně i další materiál, takže miniaturka byla záhy na světě.

Pohled na první dvě šachovnice

Pohled na první dvě šachovnice

Rovněž autor těchto řádků přehrál již v zahájení Františka Kameníka, který po výměně dam, když se na první pohled mohlo zdát, že tlak bílého upadá, přehlédl jednoduchý taktický obrat.

Spolehlivě zahrál dnes černými na sedmé šachovnici Stanislav Mezlík. V koncovce, kde získal figuru za dva pěšce, pohrozil protivníkovi matem, a tomu nezbylo než se vzdát.

Dařilo se i Jardovi Huňáčkovi, který rozehrál svoji typickou anglickou a po vzoru britských džentlmenů klidně a důstojně utahoval šrouby, jež zadusily Rajmunda Kazdu.

Jarda Huňáček

Jarda Huňáček proti Rajmundu Kazdovi

Co dodat na závěr? Výrazné a zasloužené vítězství. Těšíme se na další soupeře (anebo soupeři, těšte se!:-))

Aktualizováno Pondělí, 15 Listopad 2010 10:38  

Podporují nás

NOBEL SYSTEM – informační a redakční systémy, elektronické obchody, webové stránky, internetový marketing, IT poradenství a školení, grafické návrhy

Poslední aktualita

Tento víkend bude v Brně patřit šachu. Vše začne v sobotu 4.6.2016 tradičními Bleskovkami Zdeňka Páska, na jejichž pravidelnost každou první sobotu v měsíci si už všichni zvykli. Tedy jen zopakuji, že místem konání je již rok čajovna Utopia na Divadelní 3 (bývalé kino Kapitol na Malinovského náměstí, jedna tram zastávka z Hlavního nádraží nebo pěšky) a s ním rovněž již víceméně tradiční začátek od 10.00. Příjemný cenový fond, 6 - 10 cen dle počtu účastníků, vklad 50,-Kč.

Celý článek...